Polymery
Příprava Nejdříve odstraňte pokud možno všechen nábytek, zejména dřevěný, který by koncentrovaný čistič mohl poškodit. Zajistěte, aby v průběhu celé práce přes pracoviště nepřecházely žádné osoby a pracovníci, kteří činnost provádí, aby měli vhodnou odolnou obuv, nebo aby používali ochranné návleky. Je třeba zabezpečit větrání místnosti a vypnout všechny zdroje přímého i sálavého tepla. Podlahové topení musí být odstaveno nejméně 12 hodin před pokládkou, jinak nedojde ke správné polymeraci vosku a celou práci budete muset opakovat. Před vlastní prací odstraňte mechanicky hrubé nečistoty.
Hloubkové vyčištění podlahy: Ošetřovanou podlahu musíte nejprve zbavit veškerých nečistot a zbytků starých vosků. Použijte prostředek CLEAMEN 120 v koncentraci 75–300 ml na 1litr vody. Prostředek nanesete pomocí kotoučového stroje s modrým padem do husté pěny, kterou nechejte působit za současného opakovaného mechanického působení asi 5–15 minut. Na exponovaných místech ověřte, zda je podlaha skutečně dokonale vyčištěná a stržené staré voskové vrstvy potom čisticí roztok odsajte. Ihned po odsátí roztoku čističe naplňte do stroje čistou vodu a začněte podlahu oplachovat. Nenechávejte podlahu vyschnout. Toto to opakujte asi 3–5x až se přestane na podlaze tvořit pod kotoučem pěna. Na podlaze nesmí zůstat zbytky alkalického čisticího roztoku. Lze to ověřit lakmusovým papírkem. Podlaha by podle okolností měla schout minimálně 2–4 hodiny.
Nanášení vosku: Metalický vosk CLEAMEN 121 nebo CLEAMEN 123 si připravte do vhodné aplikační láhve. Připravte si čistý (nejlépe nový) mikrovláknový mop a vlhkou utěrku na setření kapek, a přetahů na rámech dveří, kam se vosk nechtěně dostane (ty musíte okamžitě setřít). Připravte si také hadr na očištění obuvi. Vosk nanášejte na dokonale čistou a suchou podlahu. Všechny nečistoty, které jste zde nechali, již nebude možno odstranit a s oživením barev původního povrchu mohou ještě výrazněji vyniknout. Pracujte pomalu od nejvzdálenějšího rohu k východu z místnosti. Nejdříve vosk naneste na okraje a problematické záhyby (zádveří a lemovky). Vyhýbejte se jakémukoliv zpětnému pohybu. Tah mopem musí být důsledně v jednom směru, nezvedejte mop z podlahy, aby se nevytvářely bublinky. Jednotlivé tahy překrývejte a včas vyrovnejte vrstvy vosku. Důsledně odstraňujte vzniklé bublinky, po uschnutí jsou viditelné a neodstranitelné. Na místa, která jsou již mírně přischlá, se již nelze vracet, pracujte proto tak, abyste obsáhli prostor, který udržíte neustále vlhký. Případné napojení, které vznikne u větších místností, bude viditelné. Ve velkých halách pracujte souběžně s více pracovníky. Správná aplikace je taková, že vrstva vosku zasychá rovnoměrně v celé ploše. První vrstvu je možno pokládat silnější, protože část vosku se vpije do pórů. Nechejte podlahu vyschnout minimálně 30 minut, potom ověřte, zda není vrstva lepkavá a naneste další vrstvu. Druhou a případně další vrstvy pokud možno provádějte kolmo na předchozí vrstvu. Po položení poslední vrstvy nechejte podlahu uschnout minimálně 2 hodiny. Po úplném vytvrzení po 16 hodinách je podlaha lesklá, vosk má samolešticí schopnost. Po této době můžete podlahu poprvé omývat vodou.
MAGDALÉNA PROKEŠOVÁ
Odborná poradkyně divize CLEANING
MILOŠ KLIMEŠ
Odborný garant pro GASTRO v Česku i na Slovensku